Huoltoyhtiö lopetti Xboxien tyyppivian korjaamisen
- pe 29.6.2007 klo 16:28
Tunnettu brittiläinen konsolihuolto kyllästyi Xbox 360 -konsolin tyyppivikaan.
Micromart Ltd -yhtiö kertoo julkaisemassaan tiedotteessa niin sanotun kuoleman punainen ympyrä -vian johtuvan yksinkertaisesti konsolien kokoamistavasta. Vika edustaa niin suurta osaa korjaukseen tulevista konsoleista, ettei laitteiden korjaaminen yhtiön mukaan ole enää mielekästä.
Vikatyyppi tunnetaan englanninkielisellä nimellä Three lights on the Ring of Light, lempinimellä Ring of Death ja se tarkoittaa konsolin etupaneelin valokehän kolmen merkkivalon syttymistä punaisiksi.
Microsoft on julkaissut myös suomenkielisen tietämyskanta-artikkelin, jossa se kehottaa valojen vilkkuessa irrottamaan virta- ja av-kaapelit laitteesta, virtajohdon pistorasiasta ja kytkemään kaapelit uudelleen. Mikäli myös virtalähteen merkkivalo on punainen myös jäähtyneessä laitteessa suosittelee Microsoft laitteen toimittamista huoltoon.
Verkkofoorumeilla ja YouTubessa levisi aiemmin tässä kuussa tieto, jonka mukaan Microsoft on lisännyt huollon yhteydessä konsoleiden sisälle ylimääräisiä jäähdytyslevyjä. Osa käyttäjistä on joutunut lähettämään laitteensa saman vian vuoksi jopa neljä kertaa.
napattu mikropc.netistä
Laskeuma lähestyy. Innolla odottelen 360:sen elinkaaren lopullista pituutta.